Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

LUBELLA INSPIRUJE I EDUKUJE

Utworzono dnia 13.01.2018
Czcionka:

A może zboże?

W tym roku szkolnym klasy 7 wraz z wychowawcami przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego o charakterze społecznym LUBELLA INSPIRUJE I EDUKUJE.
Jego celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych uczniów w polskich szkołach. Kampania przygotowana została we współpracy z zespołem dietetyków i metodyków i realizuje ideę uczenia się przez doświadczenie.

Program składał się z trzech części. W pierwszej uczniowie odkrywali właściwości zbóż. Wcielili się w rolę pracowników topowej agencji reklamowej, zebrali różnorodne informacje i stworzyli plakaty pod hasłem „A może zboże?”. Miały one uświadamiać ludziom rolę zbóż i produktów zbożowych
w codziennej, zrównoważonej diecie i w prawidłowym stylu życia W drugiej poznali zasady prawidłowego żywienia w ramach nowatorskiej Gry szkolnej. Zadanie to wymagało poszerzonej wiedzy o różnorodnych gatunkach zbóż i było wyzwaniem, do którego podeszli z dużym zaangażowaniem. Uczestnicząc w tej grze wykazali się wiedzą, kreatywnością, umiejętnością wyszukiwania informacji z różnych źródeł oraz umiejętnością pracy w grupie oraz komponowali posiłek na specjalną okazję z wylosowanych produktów. W trzecim etapie gry poszerzali swój kulinarny słownik dopasowując nazwy produktów do zdjęć, które je przedstawiają. I wreszcie zadanie czwarte to zmaganie ze zbożową krzyżówką. Ostatnia część, która sprawiła uczniom najwięcej radości to wspólne gotowanie, które pozwoliło utrwalić zasady prawidłowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, jak przygotowywać smaczne, pożywne i urozmaicone posiłki, bogate w składniki odżywcze. Przekonali się, jak dużo możliwości w kuchni dają produkty zbożowe i jak wiele korzyści wynika z włączania ich
w codzienną dietę. Zauważyli, że dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody w kuchni są dania
z makaronu, mąki, płatków i kasz, i że te składniki można łączyć z wieloma produktami, wydobywając niesamowity smak i aromat różnorodnych potraw. Uczniowie przygotowali m.in.:

makaron czekoladowy z musem mascarpone, nektarynką i miodem,

sałatkę grecką i z kurczakiem

sałatkę z makaronu rurki, mozzarellą, pomidorkami i awokado

sandwiche na razowym pieczywie

makaron ze szpinakiem

deser jogurtowy

sałatka z kaszą jęczmienną, pomidorkami i rukolą

jogurtowe pancakes

owocowo – jogurtowe śniadanie z płatkami

            W ramach kampanii 8 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie z dietetykiem, panią Elżbietą Zadworną, która podpowiedziała uczniom, w jaki sposób należy się odżywiać, aby nie chorować i mieć dobre samopoczucie. Omówiła piramidę zdrowego żywienia oraz zwróciła uwagę na ważne źródło energii dla naszego organizmu, czyli na węglowodany. Pod koniec spotkania uczniowie podziękowali za udzielone wskazówki dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych i wręczyli drobny upominek wykonany przez uczennice z klasy 7 d – Amelię Pałczyńską i Kornelię Sitarz.

 

Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Halina Zaniewicz.

 

 

LUBELLA INSPIRUJE I EDUKUJE.

Utworzono dnia 13.01.2018, 18:27

Zegar

Kalendarium

Marzec 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

Pogoda

Imieniny