Spotkanie z Sybirakami

Utworzono dnia 14.06.2017

14 czerwca 2017 roku gościliśmy w szkole szczególnych gości – Zesłańców Sybiru.

Mimo że czas zesłania należy niewątpliwie do najtrudniejszych w życiu Sybiraków i niełatwo im o tym mówić, zawsze są gotowi do przekazywania trudnej części tej historii Polski, która stała się ich udziałem.

Goście opowiadali o deportacjach (które dotknęły całe rodziny w latach 1940 – 1946) zgotowanych mieszkańcom Kresów Wschodnich przez Związek Sowiecki.

Opowiadają, mając świadomość, że pamięć nie może zatrzeć tego, „co było tam najistotniejsze, o czym zapomnieć nie wolno – przerażającą nędzę i potworną niesprawiedliwość, która rzuciła nas cztery tysiące kilometrów od domu jako „niebłogonadiożnych” czyli niepewnych politycznie. Jakże niepewny politycznie był ten chłopczyk, który urodził się po drodze i ta paromiesięczna dziewczynka, którą litościwa współtowarzyszka podróży przez trzy tygodnie utrzymywała przy życiu wodą z miodem (matka nie miała pokarmu). Dziewczynka przeżyła i wychowała się. Była prześliczna.”

Niełatwo wracać im do czasów własnego tragicznego dzieciństwa.

Dlaczego tak trudno pisać o zesłaniu, najlepiej chyba powiedziała nieżyjąca już Sybiraczka: „Wspomnienia Sybiracy mieli ukryte głęboko. Z powodów politycznych, by nie przepaść bez reszty. Z powodów osobistych, by nie wracać do tego szarego piekła. Po powrocie do Polski przez wiele lat starałam się o tym wszystkim zapomnieć.”

Podczas spotkań z klasami czwartą, piątymi i szóstymi naszej szkoły swoje historie przekazali:

- Pan Mieczysław Szymoniak, Zesłaniec Sybiru, Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Lubaczowie, z zawodu nauczyciel matematyki. Wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Siole.

Za swą pracę pedagogiczną i społeczną został odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a jako Zesłaniec Sybiru - Krzyżem Zesłańców Sybiru przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

- Pani Lidia Argasińska - polonistka. Pracowała w wielu szkołach
a najdłużej w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubaczowie oraz w Bibliotece Pedagogicznej w Lubaczowie. Jest autorką książek – wspomnień z zesłania. „"Szarą opowieść. Wspomnienia z sześcioletniego pobytu na zesłaniu w Północnym Kazachstanie w latach 1940-1946)"oraz „Podwójny wicher”.

Za swą działalność dydaktyczną została odznaczona honorową nagrodą „Świadek Historii”, przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Pani Lidia Argasińska został odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zesłańców Sybiru oraz Srebrną Odznaką Zasłużonego
dla Związku Sybiraków.

hz